Hallux valgus - vbočený palec

Zarezervujte si svůj termín ještě dnes.
Nevíte-li si rady, zavolejte nám na recepci
+420 608 300 072.

Ceny se mohou lišit dle délky služby, náročnosti či nadměrné spotřebě materiálu.

Hallux valgus neboli vbočený palec – je deformita přednoží, která způsobuje změnu osy palce. Ten se špičkou dostává zevně od osy těla a přiklání se k druhému prstu. Na vnitřní straně, v místě základního kloubu palce pak vznikne typická boule, postupně se přidává bolest.

Na vině jsou boty, geny i nadváha. Jde o geneticky podmíněné onemocnění, pacient se narodí s vrozenou deformitou nebo s vrozenou dispozicí k deformitě. Záleží ale na životním stylu a zatížení nohy, zejména pokud má klient nadváhu, špatně o nohy pečuje nebo používá nevhodnou obuv, vada se objeví dříve. Vliv mají i porody. Právě proto jsou ve většině případů pacienty s vbočeným palcem ženy, které nosí elegantní boty a boty na podpatcích. Závislost vzniku onemocnění na obutí je prokázaná. Kromě nadváhy jsou faktorem vbočeného palce také prodělaná těhotenství a porody, kdy dochází k uvolnění vazů a noha se mění, protože vazy nejsou dostatečně pevné, aby tvar nohy udržely.

Prevence

Postupně se v péči o nohu ustupuje od používání ortopedických vložek do bot, a to i u dětí.

Nejlepší prevencí je péče o nohy – protahování kloubů place, masáže a koupele nohou, protahování Achillových šlach i svalů lýtka a také správná obuv či chůze na boso.

Odborná léčba:

Specialista Vám ukáže je palce procvičovat a uvolňovat v kloubu metodou PIR a následně do uvolněného kloubu aplikujeme laserové záření, které uvolní šlachy a vazy a palec bude uvolněný a nebude mít tendenci se vracet zpět. Postupně se začne rovnat a bolesti v kloubu ustoupí.

Počet ošetření je individuální dle postižení. Přibližně aplikujeme 1 x týdně, 4 – 6 ošetření. V průběhu roku můžeme opakovat libovolně, dle potřeby.