TRIGGER POINT
Zarezervujte si svůj termín ještě dnes.
Nevíte-li si rady, zavolejte nám na recepci
+420 608 300 072.
Ceny se mohou lišit dle délky služby, náročnosti či nadměrné spotřebě materiálu.
ŽENY - Trigger point – spouštěcí body – odstranění svalových uzlíků - provádí odborný specialista
250,- / 10 min
ŽENY -Trigger point – spouštěcí body – odstranění svalových uzlíků - provádí odborný specialista
500,- / 20 min
TRIGGER POINT je spoušťový bod (dříve také myogelóza), je charakteristická změna lokálního svalového napětí. Tato změna není v celém svalu, či svalové skupině, ale pouze v určité porci resp. snopci příčně pruhovaného svalu. V daném snopci se nachází 2-6 mm velký uzlík, který je palpačně bolestivý – nadměrně dráždivé místo, které je při stlačení bolestivé a může působit typickou přenesenou bolest, citlivost a autonomní dysfunkce.
Spoušťové body se mohou objevit u kohokoli a v jakémkoliv věku. Všeobecně to ale vypadá, že ženy jsou k jejich vzniku náchylnější. Trigger pointy mohou způsobovat bolesti pohybového ústrojí.
Jde o spontánní bolest, svalovou ztuhlost a citlivost svalu. Sval bývá oslabený a pacienti bývají často unavení a trpívají nespavostí.
Trigger point -spoušťové body jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti pohybového systému, nadměrné dráždivé místo, které je při stlačení bolestivé a může působit typickou přenesenou bolest, citlivost a autonomní dysfunkce.
Obvykle jsou ve svalovém snopci kosterního svalstva nebo ve vazivové bláně – to jsou myofasciální spoušťové body. TP ale mohou existovat i v jiných tkáních. Travellová a Simons (1987) se zmiňují o jejich možné existenci v kůži, vazech, okostici nebo jizvách. Dále se mohou vyskytovat i ve šlachách nebo kloubním pouzdře. Tyto TP však nemají stálou lokalizaci a nepůsobí vyzařující bolest.
TYPY TRIGGER POINTŮ:
AKTIVNÍ
Je citlivý, neumožňuje úplné natažení svalu, oslabuje sval, obvykle přenáší bolest při přímém stlačení. Když je vhodně stimulován, vyvolává ve svých napjatých svalových vláknech cuknutí. Způsobuje citlivost v oblasti přenášené bolesti a často v této oblasti vyvolává specifické přenesené autonomní jevy.
SEKUNDÁRNÍ
Místo zvýšené dráždivosti ve svalu nebo v jeho fascii se aktivuje, protože daný sval byl přetížen v rámci synergického nebo antagonistického působení vůči svalu, který obsahoval primární TP.
LATENTNÍ
Ohnisko zvýšené dráždivosti je ve svalu nebo v jeho fascii, není bolestivý v klidu, bolest se objevuje pouze při palpaci, může vykazovat všechny ostatní charakteristiky aktivního TP.
VZDÁLENÝ / SATELITNÍ
Místo zvýšené dráždivosti ve svalu nebo jeho fascii vzniklo, protože daný sval se nachází v referenční zóně jiného aktivního TP.
PRIMÁRNÍ
Ohnisko zvýšené dráždivosti je uvnitř napjatého kosterního svalu, zvýšená dráždivost byla způsobena akutním nebo chronickým přetížením svalu, zvýšená dráždivost nevznikla jako důsledek aktivity TP v jiném svalu.
PŘIDRUŽENÝ
TP v jednom svalu vzniklý v reakci na kompenzační přetížení, zkrácení nebo přenesené jevy způsobené aktivitou TP v jiném svalu. Satelitní a sekundární trigger pointy jsou typy přidružených trigger pointů.
KLINICKÉ RYSY MYOFASCIÁLNÍ BOLESTI
JAK CHARAKTERIZUJEME BOLEST TRIGGER POINTŮ:
AKTIVACE TRIGGER POINTŮ:
Nepřímá
V důsledku patologií v přilehlých oblastech (nemoci vnitřních orgánů, artritické potíže), ale spouštěčem mohou být i emoční problémy.
Přímá
Následek akutního přetížení, únavy z přepracování, akutního traumatu nebo prochlazení.
FAKTORY ZPŮSOBUJÍCÍ PŘETRVÁVAJÍCÍ STAV
Někdy myofasciální bolest přetrvává, i když ošetříme TP. Proto je nutné odstranit faktory, které k tomu vedou. Tyto faktory také mohou způsobovat větší náchylnost ke vzniku TP.
- Mechanické namáhání:
Tělesná asymetrie (nestejná délka nohou), vadné držení těla a z toho vzniklá dysbalance, déletrvající nehybnost.
- Nutriční poruchy:
Nedostatek některých vitamínů a stopových prvků.
- Metabolické a endokrinní poruchy:
V důsledku onemocnění štítné žlázy a hypoglykemie.
- Psychologické faktory:
Deprese, úzkost, stav, kdy se necítíme v pohodě
- Chronické infekce:
Virové, bakteriální i parazitické.
- Další faktory:
Např. alergie, nespavost, chronická onemocnění vnitřních orgánů.
CO JE MYOFASCIÁLNÍ SYNDROM
Jedná se o bolest nebo o různé autonomní jevy přenesené z aktivních TP, pojící se s různými dysfunkcemi.
- Mezi autonomní dysfunkce mohou patřit např.:
Lokální vazokonstrikce, pilomotorická aktivita, pocení, slinění, slzení.
- Mohou se také objevit proprioreceptivní/ autonomní dysfunkce jako:
Závratě, šelest v uších, potíže s rovnováhou, neschopnost odhadnout váhu předmětů držených v rukou.
DIAGNOSTICKÁ KRITÉRIA SYNDROMU MYOFASCIÁLNÍ BOLESTI
Začátek a příčiny bolestí. Omezení pohybu. Svalové oslabení. Citlivost TP. Napětí svalového snopce, v němž se nachází TP. Záškub při dotyku. Při trvajícím stlačování TP se šíří přenesená bolest.
VYŠETŘENÍ TRIGGER POINTŮ
- Plošná palpace:
Prstem přejíždíme kolmo na svalová vlákna a tlačíme proti kosti.
- Klešťová palpace:
Mezi palec a ostatní prsty uchopíme svalové bříško (jako do kleští), hněteme mezi špičkami prstů. Všímáme si zatuhlých a citlivých míst nebo záškubů.
- Brnkavá palpace:
Špičku prstu umístíme proti ztuhlému / napjatému svalovému vláknu, stiskneme a prstem pohybujeme tam a zpět, tím nahrnujeme spodní vlákna pod prst.