Hrudní páteř

Zarezervujte si svůj termín ještě dnes.
Nevíte-li si rady, zavolejte nám na recepci
+420 608 300 072.

Ceny se mohou lišit dle délky služby, náročnosti či nadměrné spotřebě materiálu.

Vyšetření aktivních pohybů:

Vyšetření se provádí vsedě na stole rozkročmo na konci lehátka. Sledujeme předklon, záklon, úklon a rotaci.

Vyšetření hrudní páteře (Thp):

vyšetřujeme jednotlivé segmenty do záklonu.

Vyšetření žeber:

Vyšetřujeme dechovou vlnu vleže na břiše, porovnáváme pohyb žeber na obou stranách během nádechu a výdechu pohledem i pohmatem. Klinická symptomatologie vertebrogenních poruch a jejich léčba: Hrudní páteř je nejstabilnější a proto nejméně často postižená. Do oblasti zad a hrudníku se promítají bolesti, vznikající jak v důsledku poruch hrudní páteře a žeber, tak při onemocnění orgánů dutiny hrudní a břišní. Tyto vertebroviscerální vztahy je nutné mít vždy na mysli! (Infarkt, ICHS, pneumonie, nemoci žaludku, slinivky atd. mohou imitovat bolesti hrudníku a naopak!) V obou případech se vyskytují kloubní blokády a reflexní změny.

Akutní ústřel hrudní páteře a žeber:

Nejčastěji vzniká náhlým nekoordinovaným pohybem. Téměř vždy je blokáda hrudní páteře spojena s blokádou žeber. Nemocný pocítí okamžitou bolest v příslušném úseku páteře s vyřazováním k jedné nebo druhé straně. Bolest je doprovázená dechovými obtížemi, zhoršuje se pohybem a otřesy, může vyzařovat od lopatky do podpaží až na přední stranu hrudníku. Jsou přítomny reflexní změny ( HAZ, svalové spazmy, bolestivé body, zejména na žebrech), nemocný nesnese polohu na břiše, protože se zvětšuje bolest a ztěžuje dýchání.

FUNKČNÍ BLOKÁDY HRUDNÍ PÁTEŘE

Příčiny:
Svalová dysbalance, nevhodná déletrvající poloha, např. kyfotický sed, nezvyklá fyzická práce – přetížení, hypermobilita, zvětšená hrudní kyfóza.

Bolesti jsou nejčastěji lokalizovány mezi lopatkami nebo pod jednou lopatkou. Ne vždy jsou závislé na dýchání. Při jednostranné poruše je časté vyzařování bolestí v příslušném segmentu. Při blokádách v horní hrudní páteři vyzařuje bolest na zadní stranu ramen, někdy i do paže a šíje. Z dolní ThP a přechodu ThL spíše do břicha. Bolesti mezi lopatkami mohou vznikat i u výhřezu ploténky C6-C7, při blokádě C2-C3 může být bolest na obou stranách ve výši Th3-Th6 (bolest se zhoršuje předklonem a rotací hlavy)

FUNKČNÍ BLOKÁDA ŽEBER

Bolesti jsou různé, mohou vzniknout akutně, pozvolna nebo jsou chronické, aktivní pohyby jsou různě omezené, mohou být spojeny s bolestí, mohou být svalové spazmy, bolestivé trny, omezený pohyb

FUNKČNÍ BLOKÁDA TORAKOLUMBÁLNÍHO PŘECHODU

Nejčastěji jsou do rotace, velmi často se tato blokáda vyskytuje při blokádách SI, déletrvajících lumbalgiích a po operaci destičky. Nemocný udává bolesti v dolní polovině zad, které mohou vyzařovat pod žeberní oblouk až do podbřišku (“bolí mě ledviny”)

BOLESTIVÝ MEČÍK:

Bolest a pocit tlaku do břicha zejména při sezení, může být při blokádách Th 5 – 7.

BOLESTI V ZÁDECH PŘI VADNÉM DRŽENÍ:

Bolesti v zádech po delší fyzické námaze nebo později v průběhu dne, chabé držení, blokády v různém rozsahu. Léčba je komplexní a dlouhodobá, masáže, odstraňování kloubních blokád a především LTV!

OSTEOPORÓZA – ŘÍDNUTÍ, ODVÁPNĚNÍ KOSTÍ:

Léčba – lehké masáže!
(v pokročilém stádiu může větší tlak způsobit zlomeniny), PIR, automobilizace, LTV Možnosti léčby vertebrogenních poruch

Léčba reflexní:
Různými fyzikálními prostředky – teplem – pozor např. u akutního lumbaga, ostrým drážděním kůže (led, skořicové a paprikové gely, baňky, akupres), masážemi.

Manipulací měkkých tkání:
Kiblerovou řasou příčinou i podélnou, protažením pojivové řasy, působením tlaku na myogelózy, léčením hlubokých fascií.

Léčba specifickými metodami:
Automobilizací, trakcí, postizometrickou relaxací (PIR), antigravitačními technikami (AGR), polohováním, léčebné tělesné výchovy (LTV).