Dornova metoda

Zarezervujte si svůj termín ještě dnes.
Nevíte-li si rady, zavolejte nám na recepci
+420 608 300 072.

Ceny se mohou lišit dle délky služby, náročnosti či nadměrné spotřebě materiálu.

MUŽI - Dornova metoda – srovnání vychýlených obratlů páteře

400,- / 10 min

PŘÍČINY PROBLÉMŮ


Způsob dnešního života vede k nesprávnému držení těla, deformacím, nebo posunutí kloubů, páteře a pánve ze své přirozené polohy. To vede k problémům se zády, nesprávné, nebo bolestivé chůzi, bolesti krční páteře a následné bolesti hlavy. Nejzákladnější příčina problémů bývá z důvodu nestejné délky dolních končetin a následného sklonu pánve. Vyloučíme-li vrozené, degenerativní, nebo posttraumatické příčiny, tak nestejná délka dolních končetin je ve většině případů způsobena nesprávným sezením s nohou přes nohu. Tento denní – celoživotní stereotyp je potřeba pro správné vyrovnání těla zcela odstranit.

Dornova metoda je založena na jemném a přesném navrácení obratlů páteře a jakéhokoli kloubního spojení v těle člověka do původní polohy. Vyškolený terapeut působí na ošetřované místo vždy ve spolupráci s klientem, který přirozeným pohybem svého těla zaktivuje patřičné partie svalů a tím napomáhá k navrácení, například hlavice kloubu do své původní polohy. Tímto pohybem je minimalizováno svalové napětí. Proto je tato metoda nenásilná a nebolestivá.

Při ošetření Dornovou metodou se neprovádí terapie jen postiženého místa, ale vždy se provádí ošetření celkové.

Indikace
Dornova metoda není určena výhradně pro osoby, které mají problémy s bolestí zad, kloubů apod., ale může se preventivně aplikovat i u “zdravých” lidí. Tato metoda díky uvolnění blokací a navrácení kloubů a obratlů do své původní – přirozené polohy, uvolňuje také energii, která předtím nemohla volně procházet tělem. Uvolněním energie a odstraněním bolesti dochází k zlepšení psychického stavu.


ZÁKLADNÍ INDIKACE DORNOVY METODY

 • Bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí a prstů
 • Skolióza páteře
 • Rozdílná délka končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu, nebo po úrazu)
 • Vybočení palce na noze – Hallux valgus
 • Patní ostruhy
 • Bolesti hlavy, problémy s krční páteří, bolesti ramen migrény
 • Porucha citlivosti v končetinách
 • Bolesti kloubů při zvýšeném pohybu – sportování
 • Tenisový loket
 • Šumění v uších – Tinitus (omezeně)
 • Kladívkové prsty u dolních končetin
 • Neplodnost žen, z důvodu nesprávného postavení kostrče

DORNOVA METODA A DĚTI

Dornova metoda je velmi vhodná u dětí a dospívající mládeže, kde se denní stereotypy teprve začínají vytvářet. Správné postavení těla již od mládí zásadně ovlivňuje další zdravý růst a má i nemalý vliv na psychiku dítěte. Terapie u dětí a mládeže se provádí ve stejném rozsahu, jako u dospělých, ale s menší intenzitou. Z praxe – není výjimkou, že 6. leté dítě má rozdíl délky dolních končetin i 2cm !!! Tělo dítěte je velmi elastické, ale když se tento problém “nezachytí” včas, tak v pozdějším věku může být příčinou vzniku například skoliózy páteř

Pro děti a mládež do 18 let nabízíme slevu na Dornovu metodu ve výši 50%.


PROČ SE TVOŘÍ DEFORMACE NOHY?

V plošce nohy člověka je 20 svalů ve čtyřech vrstvách a 100 vazů a šlach. Nestejnoměrným zatížení nohy z důvodu rozdílné délky končetin tyto šlachy a svaly posunují postavení kostí v noze do nepřirozeného postavení a tím vznikají deformace nohy, které se projevují jako podélné, nebo příčné zhroucení klenby (ploché nohy), vybočení palce nohy, patní ostruhy a kladívkové prsty. Výše uvedené deformace se navrátí do původního stavu při dodržení základní podmínky – stejná délka dolních končetin.

Délka doby pro navrácení deformací samozřejmě také záleží na dalších aspektech, jako je správná životospráva, správné cvičení, používání korekčních pomůcek, správná obuv a absence denních stereotypů, hlavně sezení s nohou přes nohu, což je jeden z hlavních důvodů nestejné délky dolních končetin.

Při správném postavení těla, stejné délce dolních končetin a správné obuvi je zajištěn rovnoměrný a přirozený pohyb svalů a šlach v chodidle.


VYBOČENÝ PALEC – HALLUX VALGUS

Při používání nevhodné obuvi a nestejné délce dolních končetin je pohyb svalů a tah šlach v chodidle nerovnoměrně rozložen a tím mohou být způsobeny deformace kosterní části nohy.

Nejčastější defekt chodidla je vybočení palce – Hallux Valgus.

Vybočení palce způsobuje také nesprávná obuv s vysokými podpatky.

Korekční pomůcka pro vybočený palec -Hallux, pro celodenní použití.

Při deformacích vznikají na kloubech otlaky a na plošce nohy se mohou tvořit mozoly.

Řešením pro vybočený palec je napravení nestejné délky končetin, pravidelné cvičení a masírování (uvolňování) chodidla a používání korekčních pomůcek. Dalším řešením je chirurgický zásah, který ovšem neřeší příčinu tohoto defektu ale pouze následek.


KLADÍVKOVÉ PRSTY

Další defekt způsobený nesprávným postavením chodidla jsou takzvané „kladívkové“ prsty.

Tento defekt je opět způsoben převážně nestejnou délkou končetin a tím nerovnoměrným tahem svalů a šlach v chodidle.


PATNÍ OSTRUHY

Z výše uvedených důvodů se také mohou vytvořit takzvané „patní ostruhy“. Zde se jedná buď o zánět vazového úponu, nebo o narušení patní kosti v místě kde přirůstají šlachy k patní kosti. Ošetření rázovou vlnou, nebo ultrazvukem řeší pouze následek a ne příčinu vzniku patní ostruhy.

Všechny výše uvedené problémy s deformací dolních končetin vyřeší Dornova metoda.

Samozřejmě za předpokladu, že se budete ke svému tělu chovat rozumně, změníte denní stereotypy a upravíte životosprávu.