Proč vzniká celulitida?
Tkáňové vazivo u žen není tak pevné a je celkově povolnější než mužské. Kolagenně elastická vlákna probíhají u žen souběžně, takže tukové buňky jsou při tlaku vypuzovány vzhůru. Tukové buňky, které se usazují v podkoží, zvětšují postupně svůj objem a protože nemají dostatek místa, tlačí se nahoru a vzniká kosmetický efekt tzv. „pomerančová kůže“. U mužů probíhají kolagenní vlákna v podkoží šikmo, takže při zmnožení tukových buněk se tato mříž roztahuje a nevytváří efekt tzv. pomerančové kůže.
Vlivem hormonálních změn se oslabuje čistící funkce lymfatického systému a tukové buňky na stehnech a hýždích na sebe začnou vázat odpadní látky, kterých se tělo nedokázalo zbavit.
Pokud se zbytnělé tukové buňky tlačí nahoru, stlačují se také krevní kapiláry, zhoršuje se zásobování buněk a v mezibuněčném prostoru se hromadí tkáňová tekutina. Vzniká poté pocit tlaku a otoku, poškozuje se žilní funkce a funkce mízních cév. V tomto stadiu to je ale již zdravotní problém a žena s těmito problémy by rozhodně měla navštívit svého lékaře a podstoupit případně také vyšetření lymfatického systému u lymfologa.
Co podporuje vznik celulitidy?
Genetické dispozice, nadváha
Špatné stravování – kyselinotvorné potraviny, tučné, sladké, instantní jídla
Nedostatečný pitný režim, pití alkoholu a kávy
Kouření
Nedostatek pohybové aktivity
Psychická nepohoda, stres
Špatné a mělké dýchání
Nošení těsného prádla a oblečení
Antikoncepce
Celulitida velmi úzce souvisí i s lymfatickým systémem:
Lymfatickým systémem, který je tvořen mízními cévami a lymfatickými uzlinami, proudí tekutina – lymfa. Na místech, kde je proudění přerušeno nebo oslabeno se vytváří celulitida. Lymfatický systém, který odvádí z těla viry, toxiny a odpadní látky nejlépe pracuje, když se člověk hýbe. Proto špatný životní styl s minimem pohybu, s nevyváženou stravou a s různými stresovými faktory vytváří ideální podmínky pro rozvoj celulitidy. K tomu můžeme přičíst také genetické dispozice nebo i nošení těsného prádla a oblečení, které brání volnému proudění lymfy.
Stupně celulitidy:
Celulitida se nejvíce vyskytuje na vnější straně stehen a bývá patrná především v sedu na tvrdé podložce. Při nejasnostech počínající stádium celulitidy odhalí kompresivní test tzv. Pinch test, kdy kožní řasa ztrácí hladký vzhled a jsou na ní vidět nerovnosti. Toto palpační vyšetření může být někdy bolestivé.
Celulitidu dělíme na čtyři stupně:
První stupeň – změny na kůži jsou vidět jen při kompresivním Pinch testu.
Druhý stupeň – (tzv. manekýnské stádium) – nerovnosti na kůži jsou nejčastěji na zevní straně stehen a vidíme je při napnutí svalu, sezení na tvrdé podložce nebo při ostrém bočním osvětlení. Při prvním druhém stupni stačí obvykle úprava pohybového a stravovacího režimu + masáže proti celulitidě nebo lymfatické masáže.
Třetí stupeň –nerovnosti jsou vidět za jakéhokoliv osvětlení, v sedě, ve stoje i v lehu. Vyžaduje komplexní a dlouhodobější péči – masáže proti celulitidě, lymfatické masáže úprava stravy, pitného režimu, pohybovou aktivitu, masážní přípravky proti celulitidě, relaxaci, správné dýchání, sebelásku.
Čtvrtý stupeň – hrubé, velké projevy nerovností na kůži, většinou bohužel nastává nevratné poškození. Jde převážně o velkou gynoidní nadváhu (tuk se hromadí v podbřišku, bocích, hýždích, stehnech). Nutnost lékařského vyšetření a následné spolupráce klientky s lymfologem, obezitologem a případně plastickou chirurgií.
Jak vyhrát nad celulitidou? Rady pro naše zákazníky!
Pohyb – Nejvhodnějšími aktivitami jsou plavání, vodní gymnastika, kolo, kolečkové brusle, pěší turistika, tanec. Pomáhají také cvičení na problematické partie- např. kalanetika, body styling, jóga, pilates, apod. Kdo nemá čas, měl by alespoň každý den chodit co nejvíce pěšky.
Zdravá a energeticky bohatá strava
Omezíme živočišné tuky, cukry, potraviny s velkým obsahem „éček“, vyhýbáme se trvanlivým potravinám a jídlům z rychlého občerstvení. Zvýšíme spotřebu čerstvých potravin, syrové stravy, zeleniny, celozrnného pečiva, ovoce (hlavně konzumace jablek a citrusové ovoce je pro úpravu váhy a odstranění celulitidy velmi účinná). Živočišné potraviny nahrazujeme rostlinnými – výborné je např. sójové mléko, tofu apod. Prospěšná je konzumace různých ořechů, semínek, používání kvalitních rostlinných olejů lisovaných za studena.
Jídlo si co nejčastěji připravujeme sami, vaříme z čerstvých surovin a s láskou. Na talíř si jídlo hezky upravíme a naaranžujeme, jíme vždy v klidu vsedě, potraviny důkladně rozkoušeme. Pro co nejlepší fyzickou i psychickou kondici je velmi důležité jíst pestře a pravidelně (po cca 3-4 hodinách).
Nikdy nedržte různé módní diety a dlouho nehladovějte, neboť tím vystavujete své tělo stresu, zpomalujete metabolismus a oslabujete imunitní systém.
Správný pitný režim
Denně je nutné vypít 1-3 litry nesycených a neslazených tekutin. Každý člověk potřebuje jiné množství tekutin. Nejlepší je pramenitá voda, ale vhodné jsou i různé pročisťující čaje – např. z kopřivy, máty, fenyklu. Výborný je zelený čaj Matcha Tea, který zrychluje metabolismus. Také voda s citrónem prospěje Vašemu tělu a trávení. Je dobré snížit konzumaci kávy a tvrdého alkoholu. Pokud alkohol, tak pouze kvalitní vína s malým obsahem cukernatosti.
Jak na masáže proti celulitidě a lymfatické masáže?
Je dobré absolvovat celou kůru lymfatických masáží (cca 12 ošetření manuálních masáží nebo 20 ošetření přístrojových masáží) nebo absolvovat anticelulitidní ošetření rázovou vlnou s odbouráváním tuku v oblasti hýždí, břicha a stehen. Součástí tohoto ošetření je 25 minut přístrojové lymfodrenáže s odblokováním uzlin. U tohoto ošetření doporučujeme 3-5 ošetření v rozestupu 1x až 2x týdně, dle stavu celulitidy. Výsledek je dlouhodobý. U ošetření se uvolní a srovnají tukové buňky s lehkým odvodněním. Vyhladí se kůže, vypne vazivová tkáň. Každá žena ale reaguje jinak, proto je počet ošetření, včetně udržovacích ošetření, vždy individuální.
Vhodné kosmetické prostředky, samomasáže
Kartáčem z přírodních materiálů nebo lufou provádíme ve sprše co nejčastěji jemnou masáž problémových partií – postupujeme vždy od zdola směrem k srdci. Výborná je také kombinace teplé studené sprchy (na závěr vždy studená). Poté, když je pokožka prokrvená a připravená vstřebávat účinné látky, nanášíme nejlépe 2x denně (ráno večer) různé speciální kosmetické přípravky. Přípravky krouživě vmasírujeme do pokožky opět ve směru k srdci, čili od kolen nahoru.
Relaxace, odpočinek, kvalitní spánek
Nezapomínejte na to, že naše tělo i duše musí také pravidelně odpočívat a nabírat síly. Proto naslouchejte sami sobě, dejte na své pocity a naučte se předcházet vyčerpání a stresům. Občas buďte sobecké a „vypněte“. Dopřejte si chvilku klidu, kdy jste sama se sebou a můžete se věnovat tomu, co Vás potěší a povzbudí. Spěte minimálně 7 hodin v dobře vyvětrané místnosti. Nejlepší je chodit spát před půlnocí, kdy je spánek nejkvalitnější. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste horkou koupel, sklenku teplého sójového mléka s medem nebo meduňkový čaj.
Pozitivní přístup, sebeláska
Je důležité si uvědomit, že naše tělo je dokonalý systém, kde vše souvisí se vším. Proto nikdy o svém těle nesmýšlejte ani nemluvte negativně! Pohlížejte na sebe jako na krásnou dokonalou ženu, která o sebe s láskou pečuje, hýčká se, dokáže si naprogramovat krásu, zdraví i tělo snů. Snažte se být optimistkou, věřit si, radovat se i z malých pokroků a změn. Je prokázáno, že pokud se usmíváme, vznikají v našem organismu endorfiny-hormony štěstí-díky nimž se pak cítíme lépe fyzicky i psychicky.
Indikace, účinky masáže proti celulitidě
Dochází k lepšímu vstřebávání tuků, aktivují se hluboké svalové struktury a rozrušují se tukové tkáně, zlepšuje se krevní oběh, probíhá účinná detoxikace, viditelně mizí efekt pomerančové kůry, dochází k vyhlazení pokožky, zmírnění strií, drobných žilek, jizviček a nedostatků kůže, zmenšení obvodu stehen a problémových partií.
Kontraindikace
nevhodnost masáže proti celulitidě – Infekční onemocnění, záněty, horečka, pooperační stav. Poranění, modřiny, kožní problémy, sluneční popáleniny, křečové žíly, nádorová onemocnění. Hemofilie, leukémie. Poruchy prokrvení a krvácející stavy. Pooperační stavy v dutině břišní a hrudníku. Onemocnění srdce, vysoký krevní tlak. Diabetes, epilepsie. Silná a bolestivá menstruace. Bezprostředně po jídle. Těhotenství. Opilost a stavy pod vlivem psychotropních látek. Bezprostředně po velké fyzické námaze – lépe počkat do druhého dne.